Krav Maga
Krav Maga opiera się na naturalnych odruchach człowieka, bazując na nich, posiada różne pchnięcia i uderzenia. Jest hybrydowym systemem, który zachęca adeptów do zdecydowanej postawy podczas konfliktu. Bronić się i atakować należy najkrótsza drogą i z pozycji, gdzie się jest, podejmując jak najmniejsze ryzyko.
Oryginalną koncepcją Krav Maga było przyswoić wszystko co użyteczne, biorąc najbardziej skuteczne techniki, które sprawdzałyby się podczas walki realnej, a potrzebowałyby jak najkrótszego treningu. Wszystkie techniki są nastawione na maksymalną skuteczność przy minimum wykonywanych ruchów. Głównym celem jest pozbawienie napastnika zdolności do dalszej walki.
Krav Maga, jak każda aktywność fizyczna, nauka oraz prawidłowe wykorzystanie systemu, wymaga odpowiedniego przygotowania fizycznego. Celem treningu jest natomiast kształtowanie pewności siebie, nauczenie przewidywania sytuacji zagrożeń, .ich unikania, przytomności umysłu i działania w stresie.
Z założenia służy samoobronie, nie ma w niej współzawodnictwa, zaś trening służy wyłącznie zastosowaniom praktycznym w walce realnej.
Możemy podzielić ją na dwie części:
- Samoobronę, składającej się z bardzo różnorodnych technik. Celem jest skuteczna obrona przed atakiem każdego rodzaju, uniknięcie uszkodzenia ciała oraz zakończenie starcia z napastnikiem. Zawiera odpowiedzi na ataki uzbrojonych lub nieuzbrojonych napastników atakujących z różnych pozycji- stojącej, siedzącej czy leżącej
- Walki wręcz - bardziej zaawansowana strona Krav Maga – uczy się w jaki sposób sprawnie, szybko i skutecznie zneutralizować przeciwnika. Zawiera elementy, które są bardziej związane z rzeczywistą walką: taktykę, uniki, różne kombinacje ataków, ćwiczenia szkoleniowe wzmacniające ducha walki, kładące nacisk na jej psychologiczny aspekt oraz zdolność do radzenia sobie w konfrontacjach, będąc jednocześnie pod wpływem stresu
Krav Maga nie jest kolejną szkołą sztuk walk, bazującą na konwencjonalnych metodach. Są to przede wszystkim: nowoczesna metodyka samoobrony. Krav Maga wyrosła z otoczenia, w którym przemoc, zwłaszcza o charakterze ideologicznym czy politycznym była powszechna. System cały czas ewoluuje na drodze licznych badań i doświadczeń użytkowników, ale także przejmując z innych systemów obronnych bądź sztuk walki najbardziej skuteczne rozwiązania.
Jest przyjęte, że prostota to decydujący czynnik w kwestii obrony przed atakiem fizycznym. Proste ruchy są krótkie, a więc mniej męczące. Stanowią one najefektywniejszy sposób zachowania własnej wytrzymałości fizycznej w trakcie walki oraz prosty ruch jest krótki, a więc i szybszy , co pozwala szybciej reagować na sytuacje zagrożenia.
Pomimo braku ograniczeń w Krav Maga każdy uczestnik musi przestrzegać przepisów bezpieczeństwa. Priorytetem jest tu również jak największa skuteczność, mniejszy nacisk kładzie się na estetykę.
Trening ma mieć praktyczne zastosowanie w sytuacjach codziennych. Ćwiczy się podstawowe ruchy w połączeniu z jakimikolwiek innymi ruchami, aby obronić się przed atakiem. Kładzie się nacisk na szybkość, wytrzymałość, siłę, odpowiedniość obrony do ataku, koordynację ruchów, lecz najważniejsza jest technika.
Uzasadnione użycie samoobrony pozwala osobie zaatakowanej bronić się, używając siły bez narażenia się na ewentualne oskarżenia. Aby jej użycie było uznane za zasadne, muszą być spełnione następujące warunki:
- brak alternatywy na ucieczkę
- ofiara nie ma czasu, aby wezwać policję
- siła odpowiedzi na atak musi być proporcjonalna do ataku napastnika.
Przemoc jest uzasadniona tylko wtedy, gdy zmuszeni jesteśmy bronić się natychmiast. Gdy napastnik rezygnuje z ataku, broniący się powinien zaprzestać jakichkolwiek działań związanych z walką.. Instruktor musi być w pełni świadomy powyższych aktów prawnych i jest zobowiązany poinformować o tym swoich uczniów.
Izraelski system samoobrony i walki wręcz został opracowany w latach 30 XX wieku w Czechosłowacji przez Imi Lichtenfelda. Jeszcze przed śmiercią założyciela powstały różne szkoły Krav Maga. Nowo powstałe oddziały zostały stworzone przez cenionych instruktorów, którzy pracowali z Lichtenfeldem. Pierwszymi instruktorami byli Eli Avikzar, Raphy Elgrissi i Haim Zut.
Obecnie istnieje 5 głównych organizacji: FEKM, IKMA, IKMF, WKMF i Federacao Sul Americana de Krav-Maga.