Mieszane Sztuki Walki
Mixed Martial Arts (MMA, Mieszane Sztuki Walki) to w pełni kontaktowy sport walki, który pozwala na korzystanie z wielu form ataku: techniki uderzane, kopane i grapplingowe (parterowe) zaczerpnięte z różnych innych sportów walki takich jak: Brazylijskie Jiu-Jitsu, Kick Boxing, Muay Thai, zapasy czy boks.
Walki w formule MMA odbywają się w klatce lub na ringu. Pojedynek w MMA można wygrać na kilka sposobów: przez poddanie lub uderzanie przeciwnika, decyzją sędziów, medyków (TKO czyli nokaut techniczny np. rozcięty łuk brwiowy lub KO czyli knockout - przeciwnik traci przytomność).
W związku z możliwością stosowania różnorodnych technik niedozwolonych np. w Brazylijskim Jiu-Jitsu, MMA jest często mylnie nazywane jako „sport bez zasad”.
A przecież w MMA, jak w każdym innym sporcie również obowiązują zasady. Poza szerokim wachlarzem technik MMA cechuje również strój osoby trenującej: w tym wyposażenie takie jak rękawice do MMA (z odsłoniętymi palcami, umożliwiające poza uderzaniem chwytanie przeciwnika), ochraniacz szczęki, krocza, kaski i ochraniacze na piszczele (zależy od typu i poziomu zawodów), odzież na tyle swobodna, by można było wykonać wszystkie techniki (krótkie spodenki, rashguard, ewentualnie zwykła koszulka ale bez guzików, zamków, metalowych elementów).
Zawody mieszanych sztuk walki zaczęły odbywać się w całej Europie, Japonii i na Pacyfiku na początku 1900 roku.
Obecnie jest to jeden z najprężniej rozwijających się sportów na świecie, który budzi coraz większe zainteresowanie. W Polsce powstaje coraz więcej organizacji, które organizują gale MMA i sprawiają,, że ten sport ma coraz więcej fanów. Najpopularniejszą z nich jest KSW (Konfrontacja Sztuk Walki), która cyklicznie organizuje gale wyłaniające nowych mistrzów tej federacji. Inne znane organizacje to MMA Attack, PLMMA, PROMMAC czy ICW.
Największą i zarówno najbardziej prestiżową organizacją jest amerykańskie UFC (Ultimate Fighting Championship) oraz Bellator.